Przeniesienie strony WordPress

11 stycznia 2022

Czara goryczy się przelała i chcesz przenieść swoją stronę na nowy serwer/hosting? Ta decyzja na pewno nie była łatwa w podjęciu ale jest pewnie dobrą decyzją – usługi hostingowe nie powinny przyprawiać nas o ból głowy 🙂 Klamka więc zapadła i już cieszysz się na myśl o szybkim ładowaniu strony. Pozostaje tylko jedno pytanie… „Jak przenieść całą stronę?”

Przeniesienie strony WordPress post image

Automatyczne a manualne przeniesienie strony oraz niebezpieczeństwa z tym związane

Migracja WordPressa wcale nie jest taka trudna, jeśli mamy pod ręką dobry poradnik lub robiliśmy to już wcześniej. Brak ostrożności połączony z niewiedzą może jednak doprowadzić do kilku poważnych błędów takich jak utrata plików lub danych lub/i czasowe wyłączenie poszczególnych funkcjonalności lub całej strony. Jeśli potrafimy sobie z tymi przeszkodami poradzić, nie wyrządzą one zbyt wiele szkód. Jeśli awaria przeciągnie się jednak na dłuższy czas, to każda godzina niesie za sobą stracone odsłony bloga, brak sprzedaży w sklepie oraz osłabienie wizerunku firmy. Przeciągnięta w czasie awaria może również doprowadzić do spadku pozycji SEO w Google.

Automatyczną migrację strony przeprowadzić można z użyciem różnych wtyczek czy narzędzi, które stworzone zostały z myślą o uproszczeniu tego procesu. Najpopularniejszymi są All-In-One WP Migration czy Duplikator. Wystarczy zainstalować wtyczkę na starej stronie, kliknąć opcję Eksportuj i poczekać na utworzony plik. Później dany plik importujemy już na nowo zainstalowanym WordPressie znajdującym się na docelowym serwerze – klikamy Importuj, dodajemy uprzednio stworzony plik z danymi i gotowe! Niestety, w realnym świecie nie wygląda to tak kolorowo. Wtyczka nie zapisuje wszystkich danych konfiguracji naszego systemu. Każda strona różni się też od siebie i nie zawsze  można  wyeksportować dane stworzone na przykład w innych wtyczkach. Trzeba również pamiętać, że wraz z wielkością strony rośnie jej podatność na błędy przy przenoszeniu metodą automatyczną.

Manualne przeniesienie strony wymaga od nas więcej umiejętności, ale jest za to odporne na błędy. Aby dokonać ręcznej migracji WordPressa musisz czuć się komfortowo w pracy na plikach serwera, umieć obsługiwać bazy danych oraz edytować pliki backendowe. Najwięcej problemów stworzyć może obsługa bazy danych w phpMyAdmin. Narzędzie to jest rzadko używane, a część z Was mogła o nim nawet nie słyszeć.

A gdy nie wiesz o co chodzi… skorzystaj z naszej pomocy!

Czytasz ten wpis ponieważ rozpocząłeś już prace i strona uległa awarii? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci priorytetowo!

Jeśli po przeczytaniu wstępu masz wątpliwości, czy uda Ci się wykonać tą operację samodzielnie – nie trać czasu i nerwów, napisz do nas – chętnie pomożemy Ci z przeniesieniem Twojej strony. Posiadamy zespół doświadczonych deweloperów, dla których takie zadanie to bułka z masłem. Przeniesienie strony to koszt od 99zł. Zachęcamy jednak do kontaktu, który pozwoli na oszacowanie kosztów za konkretną stronę. Aby przyśpieszyć cały proces pamiętaj aby od razu opisać wielkość strony oraz podać link do niej.

Jak ręcznie przenieść WordPressa?

Przed rozpoczęciem prac zaleca się wykonanie pełnej kopii zapasowej.

Rozpoczynając pracę ważne jest, czy strona będzie działać na tej samej domenie. Jeśli tak, możesz pominąć ten akapit. Jeśli nie – pamiętaj, aby zmienić nazwę domeny przed jej przeniesieniem. Wystarczy wejść do ogólnych ustawień w kokpicie WordPressa i zmienić Adres WordPressa (URL) i Adres witryny (URL). Po przeniesieniu strony na nowy serwer pamiętaj aby sprawdzić ustawienia Bezpośrednich odnośników oraz podmienić wszystkie adresy wygenerowane w bazie danych. Aby to zrobić najlepiej użyć wtyczki Better Search Replace. Zainstaluj ją i poprzez jej funkcje podmień stare linki na adres nowej domeny.

1 Wyeksportuj bazę danych

W tym celu musisz się zalogować zalogować do panelu phpMyAdmin na konto z uprawnieniami administratora. Eksport przeprowadzić możesz z użyciem interfejsu lub przez użyć komendy:

mysqldump -p -u root nazwabazdydanych > nazwabazdydanych.sql

Następnie plik z bazą danych musisz zaimportować w nowej bazie danych stworzonej na docelowym serwerze. W tym przypadku również możesz skorzystać z interfejsu lub użyć komendy:

mysqldump -p -u root nazwabazdydanych < nazwabazdydanych.sql

Zmiany w bazie danych mogą doprowadzić do natychmiastowego wyłączenia strony i trwałego utracenia części danych. Jeśli nie jesteś pewien swoich działań, nie ryzykuj – napisz do nas, a pomożemy Ci z przeniesieniem strony.

2 Skopiuj pliki z serwera

Zaloguj się do starego serwera plików i skopiuj wszystkie pliki strony. Zależnie od hostingu pliki strony znajdują się w folderze o nazwie Twojej domeny lub Public_html. Najlepiej skopiować całą zawartość folderu do archiwum i pobrać jeden plik, po czym rozpakować go w odpowiednim folderze nowego serwera.

3 Zaktualizuj plik wp-config.php

Po rozpakowaniu plików na nowym serwerze, folder główny powinien zawierać plik wp-config.php. Edytuj go i znajdź informacje o parametrach logowania do bazy danych. Podmienić trzeba dane w 4 liniach:

define(’DB_HOST’, 'adres-bazy-danych’);

define(’DB_USER’, 'nazwa-użytkownika’);

define(’DB_PASSWORD’, 'hasło’);

define(’DB_HOST’, 'adres-bazy-danych’);

Adres bazy danych to zazwyczaj 'localhost’.

4 Przekierowanie domeny

Na koniec zostało przekierowanie domeny. W panelu administratora dostawcy domeny zmienić trzeba adresy DNS na te, odpowiadające adresom nowego serwera. Uwaga! Zmiana adresów DNS potrwać może od kilku minut do nawet 24 godzin! Dopóki zmiana ta nie zostanie wprowadzona, nie będzie można zalogować się na stronę korzystając z nowego serwera. Jeśli wszystkie pliki  strony są ciągle dostępne na starym serwerze strona będzie na nim normalnie działać (o ile nie zmieniony został Adres WordPressa (URL) i Adres witryny (URL) w ustawieniach WP).

5 Sukces!

Gdy nowe adresy DNS zostaną rozesłane, strona powinna być w pełni funkcjonalna na nowym serwerze. Jeśli boisz się, że przeniesienie strony jest jednak zbyt trudne, przypominamy, że możesz skorzystać z naszych usług. Przenieśliśmy już tysiące stron, więc z nami możesz poczuć się bezpiecznie – nad Twoją stroną czuwać będzie zespół doświadczonych programistów 🙂 Warto też zadbać o codzienne działanie strony. W naszej ofercie znajdziesz pakiety oferujące utrzymanie i opiekę nad stroną przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.