Jak przyśpieszyć WordPressa

13 stycznia 2022
Optymalizacja Wordpress blog thumbnail

Dlaczego szybkość Twojej strony jest ważna? Zadaniem właściciela strony jest jak najszybciej zaciekawić użytkownika aby chciał pozostać na Twojej stronie zamiast powrócić do wyszukiwania w google. Badania wykazały, że koncentracja uwagi człowieka spadła z 12 do tylko 7 sekund pomiędzy rokiem 2000 a 2016. Mając więc tak niewiele czasu nie warto tracić go na długie ładowanie strony. Kolejnym faktem jest, że jeśli strona ładuje się bardzo długo to proporcjonalnie do tego czasu kolejni użytkownicy rezygnują z czekania aż będzie ona gotowa. Zaznaczyć trzeba również, że wolniej ładujące się strony będą karane przez Google poprzez spychanie ich na niższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Wszystko sprowadza się więc do jednego zadania – jeśli chcesz mieć więcej odwiedzin, więcej konwersji i lepsze pozycje w google to musisz zadbać o szybkość swojej strony! Poniżej zamieszczamy instrukcje co do tego jak sprawdzić szybkość strony, co robić aby polepszyć jej wyniki oraz jak je utrzymać. Aby wykonać prawidłową, pełną optymalizację wymagane jest jednak sporo wiedzy o WordPressie i programowaniu. Jeśli nie uda Ci się uzyskać satysfakcjonujących wyników skontaktuj się z nami a chętnie Ci pomożemy!

Jak przyspieszyć WordPress post image

Jak sprawdzić szybkość strony

Często zdarza się, że szybkość strony oceniana jest subiektywnie przez jej właściciela. Pracując na niej nie zauważa aby była powolna więc nie rozważa żadnej optymalizacji. Nie wie jednak, że nowoczesne przeglądarki zapisują w swojej pamięci odwiedzane strony i jeśli otwierana jest na danym komputerze praktycznie codziennie to prawie wszystkie jej pliki otwierają się z pamieci a nie z serwera. Przyczynia się to do ogromnej różnicy w jej szybkości jeśli po drugiej stronie postawimy użytkownika otwierającego stronę po raz pierwszy.

Jak więc sprawdzić szybkość strony? Do wyboru mamy tutaj wiele narzędzi. Google udostępnia platformę PageSpeed Insights Bardzo znanym narzędziem jest też GtMetrix. W obydwóch przypadkach wystarczy wpisać nasz adres strony i kliknąć przycisk a wyniki analizy pojawią się po chwili na naszym ekranie. Jeśli chcemy zobaczyć surowe wyniki i mamy trochę wiedzy na temat działania strony możemy skorzystać z narzędzi wbudowanych w przeglądarkę. W Chrome wchodzimy w Menu, wybieramy Więcej narzędzi po czym Narzędzia dla developerów. Przechodzimy do zakładki Sieć, zaznaczamy opcję Wyłącz pamięć podręczną i przeładowujemy stronę. Na dole okienka zobaczymy liczbę żądań, przesłane zasoby oraz czasy ładowania elementów.

Jak przyspieszyć WordPress audit screenshot

Co spowalnia WordPressa

Elementów wpływających na szybkość ładowania strony jest wiele- szczególnie jeśli przeprowadzimy analizę na jednej z wcześniej opisanych stron 🙂 Na sporą część z nich niestety nie będziemy mieć wpływu – wymagałoby to setek godzin pracy lub napisania strony od nowa. Skupmy się więc na elementach, które możemy poprawić:

1. Konfiguracja WP. Pamiętaj o aktualizacjach wersji PHP na serwerze. Wiele stron pracuje jeszcze na starej wersji PHP 5.6, która jest 2x wolniejsza od najnowszej! Sprawdź też limit pamięci WordPressa – popraw go jeśli nie jest ustawiony na 512Mb. Aby to zrobić zmodyfikuj lub dodaj poniższy wers w pliku wp-config.php.

define(’WP_MEMORY_LIMIT’, '512M’);

Jak przyspieszyć WordPress wykres

2. Ważne jest aby serwować buforowane strony z cache zamiast wykonywać za każdym razem pełny odczyt z bazy danych. Warto też ograniczyć potrzebę dynamicznego odczytu- w stopkach najczęściej znajduje się logo, adres i wiele podobnych, stałych treści. Zamiast odczytywać je z bazy danych lepiej zapisać czysty kod html.

3. Rozmiar strony. Rozbudowane motywy, mnogość wtyczek i duże obrazki to 3 główne czynniki przyczyniające się do dużego rozmiaru strony. Nie potrzeba dużej wiedzy aby wiedzieć, że załadowanie 2-4mb będzie trwać krócej niż 7 czy 10mb.

4. Złe wtyczki. Wtyczki mogą być złe z kilku powodów – ich kod może być powolny, te bardzo rozbudowane dodadzą stronie wagi lub wykonywać będą dużo niepotrzebnych zapytań do bazy danych. Wybieraj małe i szybkie wtyczki lub staraj się ich unikać. Większość zmian czy małych funkcjonalności załatwić można kilkoma liniami kodu, który bez problemu znajdziesz w sieci.

5. Skrypty zewnętrzne. Na naszych stronach często znajdują się różnego rodzaju dodatki ładowane z innego źródła. Czaty, formularze, popupy. Skrypty te często są słabo zoptymalizowane, duże lub po prostu długo się ładują ze względu na niewystarczającą moc serwera dostawcy usługi. Te dodatki najlepiej ograniczyć i ładować tylko tam gdzie jest to wymagane. Ciekawym przypadkiem może być reCaptcha. Google często sugeruje jej instalację dla bezpieczeństwa danych po czym każe ograniczyć ładowanie powolnych skryptów zewnętrznych, wśród których wyświetla właśnie powolną reCaptche 🙂

6. Hosting. Bardzo ważnym elementem wpływającym na szybkość strony a często pomijanym przez webmasterów jest hosting. Usługodawca powinien zadbać o to aby działał on odpowiednio jednak często nie podejmuje wymaganych działań. Niestety cena nie zawsze idzie w parze z jakością i dobry hosting wcale nie musi kosztować dużo. Zachęcamy do wyboru mniejszych, polskich dostawców którzy często oferują dużo lepszą jakość niż najwięksi dostawcy. Nie radzimy zdecydować się też na hostingi zagraniczne jeśli Twoi klienci znajdują się w większości w Polsce. Lokalizacja serwera również ma wpływ na to jak szybko nasza strona się załaduje.

Jak przyśpieszyć WordPressa

Jak przyspieszyc WordPress network image

Gdy nasza strona została już przetestowana i zdiagnozowaliśmy jej problemy to możemy przejść do konkretów i w końcu coś poprawić. Po wykonaniu wszystkich testów i przeczytaniu setek poradników nie dajmy się jednak zwariować! W każdym z nich opisane było, że najważniejsze jest jedno albo drugie i najlepiej aby strona była gotowa do wyświetlenia jeszcze przed tym jak użytkownik kliknie enter wpisując jej adres! Wbrew tym wszystkim poradnikom i ostrzeżeniom Twoja strona może odnieść sukces nawet jeśli nie ładuje się poniżej 2 sekund 🙂 Zadbaj o to aby ładowała się najlepiej jak to możliwe ale nie myśl, że wykonać można wszystko. Istnieje grono webmasterów, którzy obsesyjnie zajmują się optymalizacją i czasem ładowania a zaniedbują wiele innych, ważnych elementów, które mają duży wpływ na konwersję.

1. Cache. Strony WordPressa generowane są dynamicznie. Oznacza to, że gdy ktoś odwiedza stronę to WP wysyła zapytanie do serwera i bazy danych, potem tworzona jest odpowiedź zgodnie z wszystkimi danymi i dopiero potem gotowa strona wysłana jest do użytkownika. Dzieje się to za każdym razem gdy ktoś wchodzi na daną stronę. Cache zapisuje wygenerowane strony więc zamiast tworzyć ją od nowa dla kolejnych użytkowników, wysyła gotową z pamięci i co jakiś czas sprawdza czy nic się nie zmieniło.

Jak przyspieszyć WordPress - wykres 2

Pozwala to zaoszczędzić czas jak i zmniejszyć obciążenie serwera. Do wprowadzania cache wystarczy instalacja i konfiguracja odpowiedniej wtyczki. Polecamy tutaj WP Rocket, Cache enabler czy WP Super Cache.

2. Optymalizacja kodu . Pliki strony zawierają dużo kodu. Formatowana wersja zawiera dużo pustego miejsca, białych znaków czy komentarzy. Wszystko to jest niepotrzebne przy generowaniu strony a zmniejszając liczbę linii kodu zmniejszymy wagę plików. Dlatego też warto wykonać minifikację kodu HTML, CSS oraz skryptów. Niektóre z plików można też połączyć w jeden większy plik aby załadować je szybciej lub przenieść ich ładowanie na sam koniec aby załadować ważne pliki jako pierwsze. Odpowiednie funkcje znajdziesz we wtyczce WP Rocket lub darmowej Autoptimize. Nieumiejętne skonfigurowanie tych wtyczek może jednak doprowadzić do błędów w działaniu strony. Niektóre z plików nie mogą być łączone z innymi lub odkładane w ładowaniu, trzeba więc je wykluczyć z listy plików do optymalizacji.

3. Optymalizacja obrazków. Bez wątpienia zdjęcia poprawiają wygląd strony oraz przykuwają uwagę odwiedzających. Ich rozmiar jest niestety duży a jak wiadomo spowalnia to stronę. Mamy na to jednak kilka sposobów 🙂 Po pierwsze optymalizacja – może ona zmniejszyć rozmiar obrazka o 50 czy nawet 80% a jednocześnie zachować jakość wyświetlania! Po optymalizacji warto dodać opcję „Lazy loading„. Dzięki niej obrazek ładowany jest dopiero wtedy gdy zbliżamy się do niego. Nie musimy więc od razu ładować wszystkich obrazków z danej podstrony a jedynie te na samej górze, powoli ładując kolejne w czasie przewijania strony. Odpowiednie opcje znajdziesz w WP Rocket. Obrazki zoptymalizujesz też darmową wtyczką reSmush.it lub WebP Converter for Media (optymalizuje i zmienia format na WebP – najlepsze rozwiązanie).

Jak przyspieszyć WordPress - statistics screenshots

4. Usunięcie niepotrzebnych funkcji lub ładowanie ich tylko tam gdzie są używane. WordPress posiada kilka funkcji, które nie są potrzebne a spowalniają naszą stronę. Niestety często sami wpadamy też w tą pułapkę instalując wtyczki zawierające dużo funkcji… W opcjach WP wyłączyć można korzystanie z Gravatara czy Pingbacki, wiele wtyczek do optymalizacji pozwala wyłączyć też ładowanie emoji czy usunięcie funkcji sprawdzającej wersje wtyczek. Gdy na stronach korzystamy z czatów lub formularzy najlepiej załadować je jedynie tam gdzie są potrzebne. Mając formularz kontaktowy tylko na jednej stronie nie trzeba ładować jego plików na wszystkich pozostałych stronach. Te dodatkowe funkcje można też ładować dopiero po zakończeniu ładowania podstawy strony, z opcją lazy loading. Zadania opisane w tym punkcie wymagają jednak większych zdolności, a niestety nie zawsze są też realne do wykonania. Zapraszamy do kontaktu jeśli potrzebujesz pomocy!

5. Wybór odpowiedniego motywu. Na to zazwyczaj jest już za późno ale jeśli planujesz przebudowę strony w przyszłości lub będziesz tworzyć nową to pamiętaj aby wybrać dobrze zoptymalizowany, lekki motyw bez setek funkcji z których nie skorzystasz a jednocześnie nie będziesz mógł usunąć. Jeśli chcesz aby strona była łatwa w edycji dzięki edytorowi wizualnemu a jednocześnie w miarę lekka, zamiast instalacji ciężkiego motywu lepiej zainstalować sam edytor. Aktualnie edytory takie jak Elementor czy Visual Composer pozwalają w 100% zbudować ciekawą stronę lub mały sklep – również tworząc personalizowane strony produktu, sklepu czy koszyka. Strona zbudowana w ten sposób może wyglądać bardzo atrakcyjnie a jednocześnie być dużo lżejszą.

10 sposobów na zachowanie szybkości WordPressa

1. Aktualizacje. WordPress jak i wtyczki, których używasz jest często aktualizowany. Nowe wersje nie tylko dodają nowe funkcje i dbają o bezpieczeństwo ale też poprawiają funkcje, które nie działały dobrze i spowalniały ładowanie. Pamiętaj też o aktualizacji motywu czy zmianie wersji PHP na serwerze na najnowszą.

2. Ładuj fonty lokalnie. Aktualnie chyba każda strona korzysta z webfontów. Staraj się ograniczyć ich ilość do 2-3 i ładuj je ze swojego serwera zamiast zewnętrznej lokalizacji jak Google Fonts, która często wydłuży czas ładowania strony oraz załaduje więcej plików niż potrzebujesz. Na stronie używasz najczęściej wersji regular i bold. Nie potrzeba więc pobierać wersji light, semibold i całego zestawu z kursywą.

3. Optymalizacja zadań w tle. Masz zainstalowaną wtyczkę do backupu? Korzystasz z zaplanowanej publikacji postów? Te działania sprawiają, że serwer ciągle pracuje. Jeśli robisz backup, ustaw jego aktualizacje na godziny poranne, gdy ruch na stronie jest mały. Większość dostawców hostingu sama wykonuje codzienny backup i może bezpłatnie przywrócić stronę do 30 dni wstecz więc jeśli strona nie jest podatna na częste problemy może warto pozostawić tworzenie backupu naszemu dostawcy lub tworzyć go rzadziej? Warto sprawdzić też raporty z Search console. Jeśli są one częste i występują w nich błędy postaraj się je naprawić. Częste przeszukiwanie strony przez crawlery może wpłynąć na jej szybkość.

4. Paginacja komentarzy i innych elementów. Jeśli liczba komentarzy pod wpisami jest duża lepiej podzielić je na kilka mniejszych części lub zastosować lazy loading. Zmniejszy to liczbę danych potrzebnych do wyświetlenia strony.

5. Tylko sprawdzone, szybkie wtyczki. Staraj się ograniczyć liczbę zainstalowanych wtyczek oraz rozważnie je dobieraj. Potrzebując jednej funkcji nie instaluj wtyczki, która wykonuje ich 10. Wybieraj też wtyczki, które mało ważą i są dobrze zoptymalizowane. Przykładem złej wtyczki pod tym względem może być Slider Revolution. Jest to wtyczka, która sama dodaje kilka Mb do wagi strony oraz drastycznie spowalnia czas ładowania.

6. Ogranicz kopie robocze. Kopie robocze automatycznie zapisują się podczas tworzenia postów czy stron. WordPress może zapisać ich setki do każdej podstrony co zapycha bazę danych. Można to jednak łatwo ograniczyć przez dodanie jednej lini w pliku wp-config.php.

define( 'WP_POST_REVISIONS’, 4 );

Ograniczy to liczbę zapisanych kopii roboczych do 4 najnowszych. Czysta baza danych to szybciej uzyskane informacje!

Jak przyspieszyć WordPress - Post Cleanup screenshot

7. Przechowywanie audio i wideo poza stroną. Jeśli na stronie pokazać chcesz jakieś wideo lub służy ona jako archiwum podcastów nie zapisuj ich na swoim serwerze. Wykorzystaj do tego na przykład Youtube i jedynie osadź treść na stronie. Najlepiej zastosuj też do tego elementu lazy loading.

8. Serwery CDN. Według opisów są prostym rozwiązaniem na wszystkie bolączki z ładowaniem strony 🙂 W rzeczywistości nie wygląda to tak pięknie a czasem nawet spowalnia ładowanie! Jeśli chcesz skorzystać z takich usług wybierz usługę płatną, która będzie pracować dużo wydajniej. Sprawdź też czy serwer znajduje się w Polsce. Darmowe serwery często znajdują się w Ameryce lub w odległych częściach Europy. Odległość gra wtedy duże znaczenie i zamiast poprawić nasze wyniki utrzyma je na tym samym poziomie lub pogorszy.

9. Usuń błędy SSL. Po zainstalowaniu certyfikatu SSL często mamy do czynienia z błędem mixed content. Można go łatwo rozwiązać instalacją wtyczki jednak jeśli zależy Ci na optymalizacji strony, postaraj się naprawić to manualnie. Zazwyczaj wystarczy wymuszenie ładowania strony z SSL i poprawa kilku linków na stronie. Jeśli potrzebujesz z tym pomocy – skontaktuj się z nami 🙂

10. Zmień URL logowania. Gdy strona posiada już jakąś pozycję w google na pewno wpadnie na celownik różnych botów. Zmieniony adres logowania pozwoli nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo strony ale też ograniczy puste żądania wysyłane do serwera podczas gdy setki lub tysiące botów dziennie będą próbowały zalogować się do panelu administratora przez domyślną stronę logowania. Oczywiście należy to wykonać bez użycia wtyczki.

Podsumowanie

Powyższe punkty to jedynie czubek góry lodowej jeśli chodzi o możliwości optymalizacji jednak dalsze kroki wymagają szerokiej wiedzy programistycznej oraz dobrej znajomości WordPressa. Jak widzisz poprawa szybkości strony nie jest rzeczą prostą więc zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Któryś z naszych programistów chętnie zajmie się Twoją stroną i wprowadzi potrzebne poprawki. Zainstaluje również pełną wersję wtyczki WP Rocket, która zadba o Twoją stroną 24/7!